Viattomien lasten päivän aattona
by Michael Tillman
Jotkut näyttävät luulevan, että elämä joulun jälkeen olisi auvoisempaa ja mukavampaa, jos maassa olisi markka rahana ja Kekkonen presidenttinä. Tai joku muu messias. Kehityksen pyörän pysäyttäminen, taikka sen pyörän pyöräyttäminen taaksepäin taitaa olla mahdotonta.
Ilahduttavaa on huomata, että monessa muussakin asiassa nk. kansan syvien rivien mielipideilmasto on hyvin vähän muuttunut suurlakonajoista. Se antaa jatkuvuuden tunnetta. Samalla sen avulla on mahdollisuus arvioida ja ennustaa tämän tuulipuku-väestön mielenliikkeitä ja käyttäytymistä. Se taas antaa jämäkkyyttä yhteiskuntaan.
Ajatelkaas, jos ihmiskunta järkiintyisi. Mitä tapahtuisi ? Sodat loppuisivat. Tupakanpoltto loppuisi. Perheväkivalta loppuisi. Rahaa säästettäisiin ja kulutusta pienennettäisiin. Elintasosairaudet muuttuisivat tuntemattomiksi. Avioliitot kestäisivät ja säätykierto toisi traktorikuskin perheeseen insinöörejä ja insinöörien perheisiin lääkäreitä ja lääkäreiden perheisiin sydänkirurgeja ja……
Ajatelkaas, jos maapallolla olisi vallitsevana utopia, Sointula taikka Shangri – La.
Markan puolustajat pelkäävät tietenkin dystopiaa. Kaikki menee päin persettä ja se menee , ei suinkaan kohtalon vuoksi, eikä tuulipukujen oman käyttäytymisen vuoksi, vaan herrojen pakottamana. Markan puolustajat ovat sitä mieltä, että dystopia- kehitys jatkuu yhä kauheampana ja kauheampana hamaan Ilmestyskirja- show:un asti.
Entäpä, jos tilanne onkin se, että seilaamme edes takaisin tässä välitilassa. Entäpä, jos joskus aina ihmiskunta pystyykin tekemään jonkin oikeamielisen ja hyvän päätöksen ? Ja sitten heti perään tekee pari kolme paskatemppua. Ja viimeisellä rajalla taas sitten hetkeksi tulee järkiinsä.
Uljaassa uudessa maailmassa palvottiin fordismia. En ole koskaan ajanut muuta kuin työn puolesta kyseistä värkkiä. Hauska yksityiskohta on sellainen, että kun Huxley kirjoitti fordismin ylipapin tai jumalansa nimeksi Herra Monde, niin myöhemmin sitten tämä samainen company päätti nimettä erään merkkinsä nimellä MON(DEO). Siinäpä oiva nimi autolle, joka ei maistu, ei haise, eikä herätä intohimoja. Se on tuote, joka täydellisesti palvelee fordismin perusajatusta: ihmisiä ja tuotteen kuluttajia pitää hallita hienotunteisesti, mutta lujasti.
Työtön trukkikuski kääntää siis edelleen mielipidettään samaan tahtiin kuin Urpilainen ja Lipponen. Rationaalinen käyttäytyminen on ihmiselle vierasta ja kun talvimyrsky vie sähkön taikka massaeroaminen kirkosta lasten kummit, yksilö nostaa edelleen nyrkkinsä pystyyn ja etsii syyllistä. Se on kirkon vika, jos ei löydy kummia. Se on Vesa Keskisen naisasioiden syy, jos ostetut korealaiset kumisaappaat eivät kestä edes loppiaiseen.
Olen näköjään syönyt aivan liikaa tehotuotettua merilohta ja hormoneilla turvotettua kalkkunaa. Mieleni näyttää kiehuvan ja ajatukseni näyttävät armeijan sekahedelmäsopalta. On ehkä tänään jo syötävä näkkileipää ja nakkikastiketta perunoiden kanssa.
Oivaltavaa pohdintaa. Ja tietysti sekin on jonkun syy, merilohen ja kalkkunan! 😀
Kari…Paluu arkeen on aina minun kohdallani tämmöistä. Kaikki asiat on pohdittava perin juurin, vaikka taitoa ei siihen oikein ole, eikä näkemystä muuta kuin arkiajattelun hiekkasakkaa.Joskus on kivaa, kun huomaa edes uuden kysymyksen mielessään, vaikka ei siihen vastausta löytäisikään.Tuntuu siltä, että ei ole hetki ja päivä mennyt hukkaan. Monimutkaisuus tuo usein tyydytystä ja varianssin mahdollisuutta elämään. Yksitoikkoisuus on vaarallista
En osaa olla tarpeeksi henkevä kommentoimaan blogikirjoituksiasi, mutta olen ihan tarpeeksi pätevä sanomaan, etä luen ne aina ensimmäisenä kaikista(monista) tilaamistani blogeista. Siis kiitos sinulle.
Anonyymi…voi kiitos.. Tällä täällä eletään taas ainakin puoli vuotta. Viime aikoina työkiireet ja hektisyys muutenkin ovat vieneet kirjoittamisen roiskimiseksi ja ja vähän myös päättömäksi.Yritän rauhoittua vähän, kunhan vuosi taas pääsee alkamaan
Tillmanin kommentit omasta ajattelukyvystään ja ajatteluistaan ovat samansuuntaisia kuin Hulkkosen parhaan kaverin Anton Traven eli Antti Terävän. Onkin siis vain sopivaa, että olen käyttänyt viime päivät vuorotellen molempia lukien ja nauttien.Mutta siitä olen varma, että elämä Kekkosen toisen tulemisen jälkeen olisi auvoisempaa. Samaa kamaahan se tallaaminen tietty olisi, mutta Kimiin ja poikiinsa lujasti uskomalla se olisi helpompi kestää. Itse otan vielä huomenna lisää luomupossua ja yritän kestää kuin mies tämän päivän jona mersu meni paaliin ja voortti kaatuneen kuusen juurelta poistui rekisteristä.Sillä kyllä se niin on, että tässä maailmasta viimeiseksi jää jäljelle toyota ja torakka Uudesta Seelannista. Enkä siitä torakastakaan ole niin varma.
/mek…auton vaihto on edessä aivan kohta vaimolla. Minulla ei ole kuin prätkä , joka on tehty Jaappanin mailla.Ranskalaispoikien viritys saattaa olla taas vähään aikaan viimeinen hankinta siitä maasta.Hyviä ranskalaisia saa vain grilliltä.Tuo Toyota juttu on minulle uusi. Mad Max tunnelmiin ja viimeisiin taistoihin minä olen varautunut keräilemällä muutaman tuhatta olutpullon korkkia. Niitä kuulemma käytetään kolikkoina ja rahana sitten kun kaikki muu on hävitetty.Lapseni ovat hyvin otettuja perinnöstään. He tuskin malttavat odottaa hetkeä, jolloin pääsevät kiinni siihen.