>Taas menossa
by Michael Tillman
>
Olen selvästi saamassa kovia vieroitusoireita, jos olen pois tästä koneen äärestä. Kun tiedämme, että adiktien määrän olisi hyvä olla vakio, joten jotain on kohta jätettävä pois. Huomaan vähentäneeni lukemista. Selitys on siinä, että olen viimeaikoina lukenut jonkin verran ammatillista kirjallisuutta ja semmoinen syö miestä niin, että fiktiota ei oikein osaa lukea samaan aikaan.
Muutenkin valon lisääntyminen ja aktiviteetit saavat aikaa sen, että kierroksia on taas ihan liikaa.
Loppu kevennykseksi voisi tässä todeta, että olin seisoskelemassa eilen Hesassa vanhan linja-autoaseman aukiolla sosiaalidemokraattien vaalitilaisuudessa. Jos nimittäin satutte jostain kuvasta näkemään. Näin ilmielävänä puheenjohtaja Urpilaisen. Tarjolla oli myös karkkia ja ilmapalloja. Kannattajakuntakin oli tiukkaa aatteen väkeä. Monet kuulijoista näyttivät iästään päätelleen kokeneen aikoinaan 1956 suurlakon vähän isommissa kansanjoukoissa.. Minä tunsin itseni nuoreksi ja erittäin kokemattomaksi.
Kahden miehen seuruettamme yritettiin agitoida liikkeen toimintaan mukaan, mutta kerroimme ystävälliselle järjestöaktiiville että olimme vain ohikulkumatkalla. Niin kuin kaupassa usein sanotaan yli-innokkaalle myyjälle; minä vaan katselen.