>Jämäkkää toimintaa
by Michael Tillman
Asiassa on vain yksi pieni mutta. Poliisi oli esiintynyt journalistina. Näin poliisi oli päässyt arvaamatta, viekkaudella ja vääryydellä maahan asumaan pyrkivän henkilön läheisyyteen ja saaneet riistettyä tulentekotarpeet pois. Tästä journalistit ovat tuohtuneita. Mahmut-henkilön oma lakimies taas pitää toimintaa kiitettävänä ja ripeänä.
Tällainen pikku episodi on ihan omiaan tämän päivän epistolaksi. On nimittäin juhlan paikka. Näitä pikku päreitä on nyt irronnut tasan 300. Olin ajatuksissani aika varovainen keväällä 2007 kun ensimmäisiä haparoivia raapustuksiani tänne väsäsin. Arvelin ainakin aiheiden loppuvan, ellei sitten muuta kirjoittamisen estettä tule.
No aiheet eivät ole loppuneet. Ihmiskunnan raadollisuus ja inhimillisen toiminnan merkillisyys tuntuvat vain kasvavan. Olisihan se ollut lakimiehelle takaisku, jos mahmut-henkilö olisi onnistunut aikeissaan ja polttanut itsensä poroksi. Varsinkin kun poroja Lapissa on jo yllin kyllin. Hyvä tienesti olisi mennyt sivu suun, sillä arvaan, että nämä karkotuspäätökset ovat aika hitaita prosesseja ja niiden käymisessä käytetään paljon rahaa. Olen lakimiehen kanssa aivan samaa mieltä. Inhimillisestikin ottaen on hyvä, että ihminen ei tapa itseään ja aiheuta vaaraa lähimmäisilleen. Huomenna asiat saattavat näyttää jo paljon paremmilta. Kuka ties asiat kuitenkin järjestyvät.
Merkillistä on sen sijaan se, että lehtineekerit ovat vetäneet herneen nenäänsä ja moittivat Rovaniemen poliisia. Väärin sammutettu !
Tässä taannoin sopulit ottivat Jokelan tapahtumien yhteydessä itselleen erilaisia valepukuja siinä määrin, että olisi luullut paikkakunnalla olleen naamiaiset. Oli seurakuntapappia kamera kaulassa ja vaikka ketä…. Piti vain saada juttu ja nopeasti. Olla voittaja tässä sodassa. Mihin unohtui tämmöinen asia.
Mitenkään väheksymättä mahmut-henkilöiden hätää ja turvattomuutta voi kuitenkin sanoa, että oikeita jutun aiheita on ihan riittävästi jokaisen lehtimiehen ympärillä. Näissä sopuleissa asuu kuitenkin joku kummallinen narsismintoukka, joka vaatii jatkuvasti halveksimaan ja töyttimään poliisia, maakunnissa eläviä ihmisiä ja kaikkia niitä, joiden mielestä ns. tervettä järkeä on syytä tarvittaessa käyttää.
Rovaniemen , Pekingin kisojen ja Jari Tervon kunniaksi liitetään mukaan videoleike vähän toisenlaisista kisoista.
Otsikkokuvassa taas on paikallinen lehtimies juttukeikalla naamioituneena poroksi.
>onnee Tillman,äläkä koskaan ikinä muutu,pysy aina tuollaisena kuin oot jotaki parempaa lyyrikkoa lainatakseni.oot just hyvä muruseni ja anteeks ny vaimoltaki,en tarkottanu sitä mitä sanon mutt Tillman on oikee muru ;)))
>Kiitos onnitteluista.Muru – sana on tietyssä mielessä ihan passeli kuvaus kirjoittajasta. Se kertoo empatiasta ja lämmöstä. samalla se kuitenkin kertoo sen, että tässä ollaan aika helposti murenevaa sorttia. Semmoista ihmistä ei pahana hetkenä pidä kasassa kuin rikkasihvelillä ja harjallaPokkaa kovasti ja raapaisee jalkaa
>nyt on vielä pakko palata tähän asiaan:…itkeä ei voi ilkeä…sanoo E.Leinokun Elämän Antaja musersi minut suureen käteensä eräänä heinäkuisena sunnuntaiyönä -06,ei jäänyt kuin läjä muruja.murut lajiteltuani ja asianmukaisiin kierrätyspisteisiin kuljetettuani jäi jäljelle vielä pari käyttökelpoista…niillä on nyt menty eteenpäin.Tillman,kuuntele,jos vaan hengellistä musiikkia pystyt kuulemaan,”Särkynyt saviruukku” esittänyt ainakin V.Klimenko.ei biisin hengellisen sanoman vuoksi niinkään vaan,että ymmärtäisit.sarah
>Särkynyt saviruukku on koskettava kappale. Löytynee hyllystä kyllä.Muutenkin hyllystä löytyy asiaa sivuavaa aineistoa. hengellisyys ei ole erityisen vastenmielistä minulle. Päin vastoin.Murusiksi tässä on mennyt itse kukinkin.